Ιστορία

ΙΔΡΥΣΗ 

Μια σειρά από σύγχρονες εξελίξεις στην οικονομία, στις κοινωνικές δομές και στην τεχνολογία ευνοούν την ανάπτυξη ανοικτών συστημάτων εκπαίδευσης. Αρχικά, η άνοδος του κόστους της εργασίας επιβάλλει τη σημαντική επένδυση στον ανθρώπινο παράγοντα, δηλαδή τη συνεχή βελτίωση του εκπαιδευτικού επιπέδου και την εξειδίκευση των εργαζομένων. Από την άλλη, η μαζική είσοδος γυναικών στην αγορά εργασίας επαυξάνει την ανάγκη να τους παρέχονται εκπαιδευτικές ευκαιρίες μέσα από τους κύκλους των σπουδών του ευέλικτου συστήματος της Ανοικτής Εκπαίδευσης. Προς την ίδια κατεύθυνση, συμβάλλει ο εκσυγχρονισμός του πρωτογενή τομέα της οικονομίας, καθώς και η ανάπτυξη του τομέα των υπηρεσιών, που απαιτούν συνεχιζόμενη εκπαίδευση των εργαζομένων μέσα από ευέλικτα εκπαιδευτικά σχήματα. Γενικότερα, η ραγδαία ανάπτυξη της επιστήμης και της τεχνολογίας καθιστούν την αρχική τυπική εκπαίδευση ανεπαρκή για όλη τη διάρκεια της ζωής του σύγχρονου ανθρώπου και οδηγούν στη σταδιακή απαξίωση των γνώσεών του, συνεπώς στην ανάγκη να επιμορφώνεται και να ενημερώνεται διαρκώς, ώστε να παρακολουθεί τις εξελίξεις και να προσαρμόζεται στις μεταβολές. 

Ωστόσο, στο επίπεδο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, τα Πανεπιστήμια που βασίζονται στην “πρόσωπο με πρόσωπο” διδασκαλία χαρακτηρίζονται από μια σειρά περιορισμούς σε ό,τι αφορά στην πρόσβαση σε αυτά (αδυναμία φυσικής παρουσίας του φοιτητή στις αίθουσες διδασκαλίας, υποχρέωση εισαγωγικών εξετάσεων, μικρή κάλυψη του φάσματος των ηλικιών, μονοσήμαντος καθορισμός της μορφωτικής πορείας από την αρχική επιλογή που κάνουν οι φοιτητές, έλλειψη προσφοράς αυτοτελών μορφωτικών κύκλων μικρής διάρκειας). 

Τα ανοικτά συστήματα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης διέπονται από την αντίληψη ότι η μόρφωση είναι δικαίωμα όλων σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους. Κατά συνέπεια, απευθύνονται σε πολύ μεγάλο φάσμα ενδιαφερομένων και παρέχουν, όσο γίνεται, περισσότερες εκπαιδευτικές ευκαιρίες, καθώς η κατοικία χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος μάθησης, ο φοιτητής επιλέγει το χρόνο μελέτης και το ρυθμό με τον οποίο μαθαίνει, δεν υπάρχουν εισαγωγικές εξετάσεις και ο φοιτητής διαμορφώνει ο ίδιος τη μορφωτική του φυσιογνωμία επιλέγοντας αυτοτελείς κύκλους των σπουδών μέσα από το αρθρωτό σύστημα. 

Το ΕΑΠ, για τη λειτουργία του οποίου ψηφίστηκε ο Νόμος 2552 ψηφίστηκε το 1997 (ΦΕΚ 266/24-12-1997), ήλθε να καλύψει αυτή την ανάγκη στο πεδίο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας μας, όπως εξάλλου έγινε και με Ανοικτά Πανεπιστήμια σε όλες σχεδόν τις χώρες της Ευρώπης, τα οποία άρχισαν να ιδρύονται από τη δεκαετία του ’70 και σήμερα απορροφούν εκατοντάδες χιλιάδες φοιτητές (λ.χ. το Α.Π. της Μεγάλης Βρετανίας έχει 250.000 φοιτητές, το Α.Π. της Ισπανίας 150.000, της Γερμανίας 70.000 κ.ο.κ.). 

ΑΝΑΔΡΟΜΗ

Διατελέσαντες Πρόεδροι

Αλέξιος Λυκουργιώτης
Καθηγητής του τμήματος Χημείας του Παν/μίου Πατρών
(30.10.95 – 17.06.04)

Παναγιώτης Σιαφαρίκας
Καθηγητής τμήματος Μαθηματικών Παν/μίου Πατρών
(18.06.04 – 09.06.09)

Χάρης Κοκκώσης
Καθηγητής του τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παν/μίου Θεσσαλίας
(10.06.09 – 26.08.15)

Βασίλειος Καρδάσης
Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης
(27.08.2015 – 06.09.2019)

Διατελέσαντες Αντιπρόεδροι

Σπυρίδων Αμούργης
Ομότιμος Καθηγητής Σχολής Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας Ελληνικού Ανοικτού Παν/μίου
(30.10.95 – 06.04.06)

Παναγιώτης Γιαννόπουλος
Πρόεδρος του ΔΕ της ΕΤΒΑ ΒΙΠΕ ΑΕ και ΒΙΠΕΤΒΑΑΕ
(07.04.06 – 26.08.15)

Κολίσης Φραγκίσκος
Καθηγητής της Σχολής Χημικών−Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου
(27.08.15 – 10.03.16)

Χατζηγιάννη Ανδρομάχη
Διευθύντρια Ερευνών Εθνικού Κέντρου Κοινωνικών Ερευνών
(13.04.2016 – 25.01.2017)

Κροντηράς Χριστόφορος
Καθηγητής Τμήματος Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών
(13.04.2016 – 04.12.2017)

Ανδρουλάκης Γιώργος
Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
(13.04.2016 – 12.01.2018)

Τσιμουρής Γεώργιος
Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Παντείου Πανεπιστημίου
(15.03.2018 – 01.04.2019)

Σπυριδάκης Εμμανουήλ
Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Πανεπιστήμιου Πελοποννήσου
(16.02.2018 – 01.04.2019)

Άννα Ρούσσου
Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών
(22.02.2017 – 06.09.2019)

Νικόλαος Βαφέας
Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης
(02.04.2019 – 06.09.2019)

Μαρία Ιωακειμίδη
Επίκουρος Καθηγήτρια του Τμήματος Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
(02.04.2019 – 06.09.2019)

Διονύσιος Μαντζαβίνος
Καθηγητής Επεξεργασίας Υγρών Αποβλήτων Πανεπιστήμιο Πατρών
(11.09.2019-13.08.2020)

Διατελέσαντα Τακτικά Μέλη

Γεώργιος Δάσιος
Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών Παν/μίου Πατρών
(01.02.02 – 17.06.04)

Ιωάννης Δημόπουλος
Ομότιμος Καθηγητής Τμήματος Ιατρικής του Παν/μίου Πατρών
(18.06.04 – 09.06.09)

Θάλεια Δραγώνα
Καθηγήτρια Κοινωνικής Ψυχολογίας του Παν/μίου Αθηνών
(30.10.95 – 17.06.04)

Γεώργιος Καραϊσκάκης
Καθηγητής Τμήματος Χημείας Παν/μίου Πατρών
(07.04.06 – 09.06.09)

Παναγιώτης Λιαργκόβας
Αναπληρωτής Καθηγητής Παν/μίου Πελοποννήσου
(18.06.04 – 06.04.06)

Ιωάννης Μάνος
τ. Γενικός Γραμματέας Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών
τ. Διοικητής Γενικής Τράπεζας
(30.10.95 – 17.06.04)

Ευθύμιος Μαστρογιάννης
Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Παν/μίου Πατρών
(30.10.95 – 11.01.02)

Σωτήριος Μουσούρης
τ. Επίκουρος Γ. Γραμματέας ΟΗΕ
(30.10.95 – 17.06.04)

Χρήστος Γκόρτσος
Γενικός Γραμματέας Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών
(18.06.04 – 21.06.05)

Μητροπολίτης Περγάμου Ιωάννης
Ακαδημαϊκός, Ομότιμος Καθηγητής Σχολής Θεολογίας Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης
(30.10.95 – 09.06.09)

Ελένη Σαράντη
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Φιλολογίας Παν/μίου Πατρών
(18.06.04 – 09.06.09)

Γεώργιος Πανηγυράκης
Καθηγητής Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
(10.06.09 – 30.12.14)

Νικόλαος Γαλατσάνος
Καθηγητής, Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Πανεπιστημίου Πατρών
(10.06.09 – 04.09.10)

Παύλος Κορδοπάτης
Καθηγητής, Τμήματος Φαρμακευτικής, Πανεπιστημίου Πατρών
(10.06.09 – 16.10.14)

Θεοχάρης Παταργιάς
Ομότιμος Καθηγητής Γενετικής, Πανεπιστημίου Αθηνών
(22.06.05 – 26.08.15)

Βασίλειος Δεδούσης
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήματος Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας, Πανεπιστημίου Πειραιώς
(10.06.09 – 26.08.15)

Κοτταρίδη Κωνσταντίνα
Επίκουρος Καθηγήτρια, Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, Πανεπιστήμιο Πειραιώς
(31.12.14 – 26.08.15)

Φραγκίσκος Κολίσης
Καθηγητής της Σχολής Χημικών−Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου
(09.03.2016 – 25.01.2017)

Λαπατσιώρας Σπυρίδωνας
Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίου Κρήτης
(27.08.2015 – 08.03.2016)

Γκιούρας Αθανάσιος
Καθηγητής Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης Πανεπιστημίου Κρήτης
(27.08.2015 – 25.01.2017)

Χατζηϊωάννου Μαρία – Χριστίνα
Διευθύντρια Ερευνών Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών του Ε.Ι.Ε.
(27.08.2015 – 01.04.2019)

Ευαγγελία Αρανίτου
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης
(02.04.2019 – 06.09.2019)

Ανδρομάχη Χατζηγιάννη
Διευθύντρια Ερευνών του Εθνικού Κέντρου Κοινωνικών Ερευνών
(09.03.2016 – 06.09.2019)

Γεώργιος Παπαθεοδώρου
Καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών
(26.01.2019 – 06.09.2019)

Αλιβίζος Σοφός
Καθηγητής Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Αιγαίου ως Πρόεδρος του Ε.Κ.ΕΠ.Ε. του Ε.Α.Π.

Διατελέσαντα Αναπληρωματικά Μέλη

Γεώργιος Καραϊσκάκης
Καθηγητής τμήματος Χημείας Παν/μίου Πατρών
(18.06.04 – 06.04.06)

Γεώργιος Κατσιάρης
Καθηγητής Τμήματος Φυσικής Παν/μίου Πατρών
(18.06.04 – 09.06.09)

Μαρία Κουτσουδάκη
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμήματος Αγγλικής Φιλολογίας Παν/μίου Αθηνών
(18.06.04 – 09.06.09)

Αλίκη – Παναγιώτα Μητσάκου – Γεωργίου
Δρ Ιατρός – Αναισθησιολόγος
(18.06.04 – 09.06.09)

Νικόλαος Μπαλτάς
Καθηγητής Οικονομικού Παν/μίου Αθηνών
(18.06.04 – 06.04.06)

John Μπραδήμας
Γερουσιαστής, Επίτιμος Πρόεδρος Πανεπιστημίου Νέας Υόρκης
(30.10.95 – 17.06.04)

Δημήτριος Ξουρής
Καθηγητής Παν/μίου Μακεδονίας
(07.06.06 – 09.06.09)

Σπυρίδων Παππάς
Γενικός Δ/ντής του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου Δημόσιας Διοίκησης
(30.10.95 – 17.06.04)

Χρήστος Τζούλης
Καθηγητής Παν/μίου Ιωαννίνων
(07.04.06 – 09.06.09)

Εμμανουήλ Φθενάκης
Διδάκτωρ Ηλεκτ. Μηχανικής, Μέλος ΔΣ της Παν/μιακής Ένωσης Ερευνών Αμερικής, Πρόεδρος του Challenger Center
(30.10.95 – 17.06.04)

Δημήτριος Χριστοδουλάκης
Καθηγητής Τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Παν/μίου Πατρών
(18.06.04 – 09.06.09)

Γρηγόριος Χονδροκούκης
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήματος Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας, Πανεπιστημίου Πειραιώς
(10.06.09 – 26.08.15)

Δημήτριος Δρόσος
Επίκουρος Καθηγητής, Τμήματος Ιταλικής και Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Πανεπιστημίου Αθηνών
(10.06.09 – 26.08.15)

Ιωάννα Ηλιοπούλου
Καθηγήτρια, Τμήματος Βιολογίας, Πανεπιστημίου Πατρών
(18.06.04 – 26.08.15)

Γεώργιος Τσιχριντζής
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήματος Πληροφορικής, Πανεπιστημίου Πειραιώς
(10.06.09 – 26.08.15)

Νικόλαος Ηρειώτης
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Πανεπιστημίου Αθηνών
(10.06.09 – 26.08.15)

Δημήτριος Σιαμπλής
Καθηγητής, Τμήματος Ιατρικής, Πανεπιστημίου Πατρών
(10.06.09 – 26.08.15)

Κιουσοπούλου Αντωνία
Καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας − Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης
(27.08.15 – 10.03.16)

Βεντούρα Αικατερίνη
Καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου
(27.08.15 – 10.03.16)

Ματθαίου Άννα
Καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
(27.08.15 – 10.03.16)

Χατζηγιάννη Ανδρομάχη
Διευθύντρια Ερευνών Εθνικού Κέντρου Κοινωνικών Ερευνών
(27.08.2015 – 08.03.2016)

Δρόσος Διονύσιος
Καθηγητής Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
(27.08.2015 – 25.01.2017)

Παπαθεοδώρου Γεώργιος
Καθηγητής Τμήματος Γεωλογίας Πανεπιστημίου Πατρών
(07.03.2016 – 25.01.2017)

Χατζηνικολάου Μαρία
Καθηγήτρια Ε.Α.Π.
(07.03.2016 – 25.02.2018)

Λιοναράκης Αντώνιος
Καθηγητής Ε.Α.Π. και Κοσμήτορας της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών
(07.03.2016 – 25.02.2018)

Κόκκος Αλέξιος
Καθηγητής Ε.Α.Π.
(26.02.2018 – 06.09.2019)

Σταθάτος Ηλίας
Καθηγητής Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας
(26.02.2018 – 01.04.2019)

Ματαράς Δημήτριος
Καθηγητής Τμήματος Χημικών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών
(26.01.2017 – 01.04.2019)

Θωμάς Νουτσόπουλος
Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης
(02.04.2019 – 06.09.2019)

Γεώργιος Διβάρης
Καθηγητής του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Α.Π.Θ.
(27.08.2015 – 06.09.2019)

Σπυρίδωνας Λαπατσιώρας
Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης
(09.03.2016 – 06.09.2019)

Ηλίας Κολοβός
Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας – Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης
(02.04.2019 – 06.09.2019)

Αθανάσιος Γκιούρας
Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης
(26.01.2017 – 06.09.2019)

Δημήτριος Βέντζας
Καθηγητής Τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ Θεσσαλίας
(26.02.2018 – 06.09.2019)

Μαριάννα Κονδύλη
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική ηλικία του Πανεπιστημίου Πατρών
(26.02.2018 – 06.09.2019)